.

Novinky

Lancia obrázky

Aby mohl být splněn homologační požadavek na výrobu minimálně dvou set kusů „cestovní“ verze prakticky totožné se soutěžní verzí, je nutné Lancii upravit pro provoz na pozemních komunikacích a náležitě představit veřejnosti, mezi kterou si měla najít potenciální zájemce o koupi tohoto výjimečného a co do počtu kusů určených pro prodej i velmi limitovaného vozu. Rudá barva nebyla zvolena náhodně. Rudá je barva vášně, lásky a ohně. A přesně tyto emoce Lancia budí. Rudá je taktéž klasickou barvou italských závodních automobilů. 21. dubna 1982 byla Lancia 037 Rally v červené barvě oficiálně představena na 59th Torino International Motorshow (59. Turínský autosalon). A hned bylo dobyto prvního vítězství. Zúčastnění kritici a novináři ji nominovali na cenu „Queen of the Expo“.Již při prvním pohledu působí Lancia velmi emotivně. Agresivní, aerodynamický profil karoserie doplněný rozměrnými spoilery a četnými otvory pro přívod a odvod vzduchu nenechá nikoho na pochybách, že jde o skutečného silničního dravce. Přední, téměř kolmo posazená maska s tradičním znakem Lancie obsahuje dvě dvojice světlometů s mlhovými světlomety integrovanými do předního spoileru. Přední laminátová kapota s centrálním výdechem nasávaného vzduchu od chladičů oleje a motoru je vyrobena z laminátu a pod ní se nachází  i nouzové dojezdové náhradní kolo. Přímo za dvoumístným kokpitem pro posádku připomínající svým tvarem Lancii Beta Monte Carlo je umístěn podélně uložený motor vizuálně přístupný přes prosklený panel zadní části karoserie, který plynule přechází v rozměrný zadní spoiler. Na bocích motorového prostoru jsou dva mohutné nasávače vzduchu s výdechem umístěným uprostřed mezi koncovými světly. Celá zadní část karoserie od konce kokpitu je výklopná.

Interiéru vévodí dvojice anatomických, nastavitelných a černým sametem čalouněných sedadel. Přístrojová deska je vyrobena s použitím skelných vláken a jejích povrch je potažen černým neoprenem. Dominantou přístrojového štítu je otáčkoměr a rychloměr, nechybí měřič tlaku oleje, manometr přeplňování či teploměr chladící kapaliny. Intenzitu podsvícení přístrojů lze regulovat pomocí potenciometru. Na středovém panelu se nachází sada pojistek elektrické soustavy, popelník, hodiny a ovládání klimatizace. Středový panel pokračuje mezi sedadla, kde se nachází řadící páka, elektrické ovládání oken a páka ruční brzdy. Volant verze Stradale je klasický, sportovní tříramenný s logem Abarth uprostřed. Kokpit posádky je od motorového prostoru oddělen dvojitým sklem a speciální akustickou a tepelně izolační přepážkou. V motorovém prostoru je podélně uložen řadový čtyřválec OHC o objemu 1995 cm3. Motor je vybaven čtyřmi kovanými ventily na válec. O pořádnou porci výkonu se stará kompresor Volumex - Abarth. O zapalování pak elektronická jednotka Magnetit Marelli AEI 200 ve spolupráci se zapalovacími svíčkami Champion N2G. Dostatečné mazání motoru zajišťují tři olejová čerpadla a o chlazení oleje se stará chladič v přední části vozu. Chlazení motoru zajišťuje velký chladič podporovaný elektrickým ventilátorem, a o distribuci chladící kapaliny se stará výkonné oběhové čerpadlo. Palivo je dopravováno z dvojice palivových nádrží o objemu 35 litrů nízkotlakým palivovým čerpadlem do dvojitého karburátoru Weber. Odvod výfukových plynů zajišťují čtyři speciálně tvarované a laděné svody přecházející do dvojice tlumičů. Koncovka výfuku je vyvedena v zadní části na pravé straně vozu. O přenos výkonu na zadní kola se stará hydraulická spojka ve spojení s pětistupňovou převodovkou ZF, která je umístěná za motorem. O spolehlivé zastavení vozu se postarají brzdy Brembo se čtyřmi odvětrávanými kotouči. Dokonalý kontakt pneumatik Pirelli P7 s vozovkou zajistí plně seřiditelné plynové tlumiče.

Skvělý podvozek, výkonný motor, ostré brzdy, to vše se sešlo v tomto unikátním sportovním voze, který svým majitelům umožňuje zažít za volantem opravdovou radost z nefalšované sportovní jízdy. Ovšem i v tomto případě platí, něco za něco. Jak se dá předpokládat vzhledem k ruční výrobě, byla cena Lancie 037 Stradale skutečně astronomická. Ve své době stále více než například Porsche 911 a na italském trhu překonala hranici 45 000 000 Lir . Nicméně i přesto bylo všech 170 kusů určených pro prodej bez problémů prodáno.

Lancia 037 Stadale:

Motor:     řadový šestnáctiventilový čtyřválec typ 232AR4 o objemu
    1995 ccm, podélně uložený, přeplňovaný kompresorem
Výkon:     205 HP při 7 000 ot.
Točivý moment:     230 Nm při 5 000 ot.
Pneu:     vpředu Pirelli P7 Corsa 205/55 VR 16"
    vzadu Pirelli P7 Corsa 225/50 VR 16"
Délka      3 915 mm
Výška:     1 245 mm
Šířka:     1 850 mm
Hmotnost:     1 170 kg
Max. rychlost:     220 km/h
Zrychlení 0-100:     6 s
Brzdná dráha 100-0:     46,5 m

Lancia 037 Rally:

Motor:     řadový šestnáctiventilový čtyřválec o objemu 1995 ccm
    (2111 ccm od verze EVO II) podélně uložený, přeplňovaný
Výkon:     EVO I: 255-280 Hp při 8 000 ot.
    EVO II: 310-325 Hp při 8 000 ot.
Točivý moment:     EVO I: 305 Nm při 5 000 ot.
    EVO II: 340 Nm při 5 500 ot.
Pneu:     vpředu Pirelli P7 Corsa 205/50 R15
    vzadu Pirelli P7 Corsa 265/40 R18
Délka      3 890 mm
Výška:     1 240 mm
Šířka:     1 850 mm
Hmotnost:     960 kg
Max. rychlost:     N/A
Zrychlení 0-100:     4,8 s
Brzdná dráha 100-0:     43,9 m
 
Založeno 7.října 2006